Komponenty paszowe są bazowymi produktami dedykowanymi zwierzętom gospodarskim. Stosowanie odpowiednich mieszanek na bazie produktów pochodzenia roślinnego pozytywnie wpływa na zdrowie trzody, bydła czy drobiu, wspomaga prawidłowe przybieranie na wadze i dostarcza niezbędnych składników odżywczych przekładających się na rozrodczość czy mleczność w przypadku krów.
Jesteś tym, co jesz
Jeszcze do niedawna popularną praktyką wśród hodowców było podawanie tucznikom, brojlerom i bydłu paszy modyfikowanej genetycznie. Żywienie zwierząt komponentami GMO było dla gospodarzy źródłem wielu korzyści – rośliny przerabiane na paszę były odporne na czynniki zewnętrzne i bogatsze w składniki odżywcze, pozwalały zredukować koszty uprawy przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu efektywności żywienia zwierząt.
Dzisiaj nowocześni hodowcy odchodzą od sztucznie modyfikowanych roślin na rzecz przyjaznych środowisku i ludziom komponentów paszowych wyprodukowanych z naturalnych roślin. Pasza wytwarzana z modyfikowanych roślin wpływa na jakość mięsa, jaj i mleka spożywanych przez człowieka. Długotrwałe przyjmowanie produktów pochodzących od zwierząt karmionych modyfikowaną paszą może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Nasilające się alergie, obniżenie odporności organizmu, ryzyko bezpłodności i wystąpienia chorób nowotworowych to tylko część z nich.
Odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania konsumentów są komponenty paszowe bez GMO.
Komponenty paszowe na bazie soi – śruta sojowa
Wysokobiałkowym
komponentem paszowym cieszącym się dużym uznaniem hodowców trzody chlewnej, brojlerów, bydła mlecznego, kur reprodukcyjnych i innych zwierząt jest śruta sojowa.
Komponenty paszowe powstałe na bazie naturalnej soi charakteryzują się wysoką zawartością metioniny, lizyny, argininy i tyrozyny. Śruta sojowa jest cennym i bogatym źródłem składników odżywczych, a jednocześnie nie zawiera substancji antyżywieniowych. W sprzedaży znajdziesz komponenty o zróżnicowanych wartościach poszczególnych składników, co pozwala na znalezienie wariantu odpowiadającego potrzebom konkretnych gatunków.
Produkt uboczny produkcji oleju
Popularną alternatywą dla śruty sojowej jest śruta słonecznikowa i rzepakowa oraz makuch lniany – komponenty będące produktem ubocznym tłoczenia oleju. Tego typu pasze różnią się od siebie ilością i składem substancji odżywczych, jednak wszystkie łączy jedna cecha pożądana przez hodowców – wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka.